Úvod do lymfologie

Lymfologie je medicínský obor, který se zabývá problematikou mízního (lymfatického) oběhu a zahrnuje poznatky o anatomii a fyziologii mízního systému, diagnostikou patologických změn a jejich léčbu.

 

Současnost

Péče spočívá v edukaci pacientů formou přednášek o charakteristice onemocnění, samoléčbě, vhodných pohybových aktivitách i výživě. Manuální mízní drenáž pomáhá při lymfatických otocích, žilních otocích, lipedémech, u postoperativních a posttraumatických stavech, akné, erysipelu (růže), u neurologických onemocnění, jako je např. apoplexie, sklerosa multiplex, u spastických a chabých paréz různých neurotických chorob, u syndromů bolesti hlavy, chronické polyartritidě, u Bechtěrovy choroby, u artrozy ramenního kloubu po ablaci prsu a při rehabilitaci při sportu, při obezitě.

S rozvojem estetické chirurgie stoupá význam ošetření lymfatického systému před a po provedení chirurgického výkonu, vzhledem k tomu, že urychluje regeneraci operovaných míst a ústup otoků po zákroku.

Velký význam má lymfodrenáž při léčbě celulitidy, která se zpočátku jeví pouze jako kosmetický problém (první a druhý stupeň), ale stupeň číslo tři a čtyři už je závažný medicínský problém.

Všechny indikace pro léčbu metodami lymfologie patří do rukou zkušených lymfoterapeutů a pod dohled lékaře lymfologa.

Proto si dovolujeme upozornit: než se rozhodnete pro kosmetické využití lymfodrenáže, kontaktujte odborné lymfologické pracoviště s cílem vyloučit onemocnění lymfatického systému a zamezit poškození svého zdraví neodborným léčebným postupem. Se svými znalostmi jsme Vám plně k dispozici.

Comments are closed